Про підсумки громадського спостереження за ЗНО-2010 від ГМ ОПОРА


23 червня 2010 року о 14.00 Чернівецьке представництво Громадянської мережі ОПОРА проводило прес-конференцію на тему «ЗНО-2010. Підсумки громадського спостереження у Чернівецькій області». На прес-конференції можна було почути про:
— рівень проведення тестування у Чернівецькій області;
— типові порушення та недбалість учасників та організаторів зовнішнього незалежного оцінювання;
— позитивні зрушення у проведенні ЗНО-2010 у порівнянні з попередніми роками;
— початок громадського спостереження за вступною кампанією до ВНЗ-2010. (детальніше нижче)
Учасниками прес-конференції були:
— Олеся Покорна – керівник освітніх проектів Чернівецького представництва Громадянська мережа ОПОРА;
— Юрій Хорунжий, — координатор громадських спостерігачів у Чернівецькій області, Громадянська мережа ОПОРА;
Прес-конференція відбулася у конференц-залі Українського Народного Дому за адресою м. Чернівці, вулиця Ломоносова 2, перший поверх.


1. Рівень проведення тестування у Чернівецькій області. Рівень проведення ЗНО-2010 у Чернівецькій області пройшло на найвищому рівні, особливих зауважень до пунктів тестування з боку громадських спостерігачів не було, окрім деяких випадків. Відповідальні за пункти тестування виконували всі покладені на них обов’язки. Але негативним явищем є те, що за два місяці до початку вступної кампанії, відбулись зміни у правилах прийому до ВНЗ, що спричинили зниження явки. Це потягнуло за собою величезні втрати для Українського центру оцінювання якості освіти. Якщо говорити про Чернівецьку область, то на тестування не з’явилось з різних причин 1857 абітурієнтів (11%), якщо ж перевести це в грошовий еквівалент, то сума складає майже 121 тис. грн… Найвища явка була на тестуванні з географії, участь взяли 90% зареєстрованих. А найнижча з тестування з хімії, з’явилось лише 77% абітурієнтів.
 
2. Типові порушення та недбалість учасників та організаторів зовнішнього незалежного оцінювання. Перші три дні тестування 2, 3 та 4 червня (Укр. мова та літ-ра) характеризувалися масовими запізненнями та відсутністю потрібних документів у абітурієнтів (паспорта чи сертифіката). Відповідно такі абітурієнти не допускались до складання тестів.
Вже з 07.06.10 (Іноземна мова) абітурієнти в порівняні з першими тестуваннями були більш дисципліновані, обізнані, не запізнювались, мали все необхідні документи.
У ПТ, де були присутні спостерігачі від ОПОРИ зафіксованих грубих порушень з боку персоналу та учасників не було. Проте, були випадки, коли персонал демонстрував невпевненість у своїх силах.
Під час перших тестувань до громадських спостерігачів ставились дещо упереджено і наперед попередили, що їм заборонено не тільки заходити під час ЗНО в аудиторії, але й взагалі виходити із призначених їм аудиторій до завершення тестування. Окрім того, в деяких пунктах тестування спостерігачам забороняли бути присутніми і здійснювати спостереження за входом на ПТ і запуском абітурієнтів на територію.
Були помічені деякі недопрацюваня інструкторів:
• не завжди наклеювали відповідну наліпку зі штрих-кодом на захищений поліетиленовий пакет для відправлення тестових матеріалів до центру обробки;
• інструктор розпочинав тестування на п’ять хв. раніше запланованого часу;
• бланки відповідей відсутніх абітурієнтів не вкладались до тестового зошита та не заклеювались відповідними наліпками зі штрих-кодами;
• інструктор без дозволу відповідального залишав аудиторію з поважної і без поважної причини біля 10 разів;
• бланки відповідей не вкладались відразу до захищеного поліетиленового пакета;
Проте такі порушення характеризують не спробу зловживань з боку персоналу, а їх необізнаність.
Зафіксовані порушення з боку учасників в аудиторії та рекреаційних зонах ПТ:
• користування мобільним телефоном (9.06.10 Біологія, ЗОШ № 6 — вилучено дівчину за користування телефоном на ПТ.);
• спілкування між абітурієнтами;
• допомога інструктора абітурієнту;
• користування шпаргалками;
Умови проведення тестування в ПТ (оргтехнічні). Загалом робота пунктів тестування була налагоджена на найвищому рівні, весь процес відбувався швидко, без затримок, аудиторії були у доброму стані, чисті, освітленні та добре кондиційонувались.
Особливої уваги заслуговує Гімназія у місті Хотині, Сторожинецький Ліцей, Чернівецька гімназія №1 та ЗОШ №31, де процес тестування був налагоджений як годинник.
Основні недоліки:
• Відсутність в аудиторії годинника;
• Недостатність наявних вказівників у коридорах (або їх невдале розміщення, що сповільнювало орієнтацію абітурієнтів у незнайомому приміщенні)
3. Позитивні зрушення у проведенні ЗНО-2010 у порівнянні з попередніми роками. Якщо ж говорити про позитивні зміни в цьогорічній кампанії ЗНО 2010, варто зауважити декілька основних змін, а саме: укрупнення пунктів тестування, це призвело до того, що були обрані найкращі пункти тестування, що вплинуло на професійність проведення тестування, як збоку відповідальних, так і з боку інструкторів. Розведення у часі державної атестації та ЗНО, тут позитивом є те, що абітурієнти вже є випускниками шкіл, і відповідно дорослими людьми, які за себе самі відповідають. З цією зміною зникла проблема довезення школярів до ТП. Також вагомою зміною є те, що громадським спостерігачам цього року було надано більше прав, і робилося менше спроб їх утиснення.
Інформація:
Громадянська мережа ОПОРА — незалежна, неурядова, позапартійна всеукраїнська організація, спрямована на активізацію громадян. З моменту заснування в 2005 році ОПОРА служить інтересам суспільства шляхом успішного впровадження громадських ініціатив у таких сферах, як житлово-комунальне господарство, освіта, вибори, громадський контроль.
Спостереження відбувається в рамках національної кампанії
моніторингу ЗНО, учасниками якої є Громадянська мережа ОПОРА та Комітет виборців України, за сприяння Міжнародного фонду “Відродження”, альянсу Програми сприяння незалежному тестуванню в Україні (USETI Legacy Alliance) та Проекту «Об’єднаємось заради реформ» (UNITER).

Контактна особа: Юрій Хорунжий – 0636160481, 0976621552, y.khorunzhiy@opora.org.ua 

+ репортаж ЧДТРК «БУковина»





0 коментарів

Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте